2022 ЙИЛ АСОСИЙ КЎРСАТКИЧЛАРИ
Компаниянинг кўлланма ички ҳужжатлари:
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарувининг 2020 йил 28 сентябрдаги №67-сонли қарори билан тасдиқланган «Ўзбекнефтгаз» АЖ хайрия ва ҳомийлик ёрдамини кўрсатиш тўғрисидаги Низоми
КОМПАНИЯНИНГ ХАЙРИЯ ФАОЛИЯТИ ТАМОЙИЛЛАРИ ВА УСТУВОР ЙЎНАЛИШЛАРИ
«Ўзбекнефтгаз» АЖ хайрия ва ҳомийлик фаолияти компаниянинг корпоратив ижтимоий масъулиятининг элементларидан бири бўлиб, компания мавжуд бўлган асосий ҳудудларда жамиятнинг ҳаёт сифатини ривожлантириш ва яхшилашга қаратилган.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ хайрия ва ҳомийлик ёрдамининг устувор йўналишлари қуйидагилардан иборат:
- атроф-муҳитни муҳофаза қилиш;
- кам таъминланган оилалар, етим болалар, меҳрибонлик ва қариялар уйлари ва ногиронларни қўллаб-қувватлаш;
- жисмоний тарбия ва спорт;
- соғлиқни сақлаш;
- давлат ва миллий анъанавий тадбирлар ва байрамларни ўтказиш;
- шаҳар ва қишлоқларни ободонлаштириш;
- табиий офатлар оқибатларини бартараф этишда аҳолини қўллаб-қувватлаш.
Мавжуд ҳудудларда компаниянинг хайрия ташаббуслари
Ҳисобот йилида компания қуйидаги хайрия ташаббусларини амалга оширди:
Таълим муассасаларининг очилиши
Компания қуйидаги объектлар қурилишини молиялаштирди:
- Қорақалпоғистон Республикаси Қонликўл туманида 180 ўринли мактаб ва болалар боғчаси;
- Бухоро вилоятининг Жондор ва Конликул туманларида 100 ўринли болалар боғчалари.
Ижтимоий инфратузилма объектларини яратиш
- Бухоро вилоятида маданият ва маънавият маркази қурилиши;
- Бухоро вилояти Жондор туманида спорт зали қурилиши;
- Қашқадарё вилояти Муборак тумани Қорлик ва Хўжамуборак қишлоқларини газ билан таъминлаш учун 3003 метр қувур сотиб олиниши.
Ижтимоий-маданий ва экологик меросни қўллаб-қувватлаш
- Тошкент шаҳрининг Шайхонтоҳур туманидаги ёдгорлик мажмуасига туташ тарихий дарвозани реконструксия қилиш ва хиёбонни ободонлаштириш;
- Оролни қутқариш халқаро жамғармасига 4 миллиард сўм миқдоридаги ҳисса.
Оммавий спорт тадбирларини ташкил этиш
Save Aral-2022 марафонининг иккинчи босқичи ўтказилиши. Марафонда Қоровулбозор туманидаги корхона, ташкилот ва ҳарбий қисмлар ходимлари, ёшлар ва кўнгиллилар, шунингдек, Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи ходимлари иштирок этди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви Раиси номидан компаниянинг ишлаб чиқариш бўлинмалари ва шўба корхоналари ижтимоий кўмакка муҳтож оилаларга доимий равишда ёрдам кўрсатмоқда. Хусусан, Наврўз, Хотира ва қадрлаш куни, Йид Ал Фитр, Рамазон Ҳайити, Қурбон Ҳайити, Мустақиллик куни, Конституция куни, Янги йил байрамлари арафасида соҳа ривожига ҳисса қўшган ва ҳозирда нафақага чиққан тизим ходимлари, меҳнат фахрийларига шунингдек, ижтимоий ёрдамга муҳтож оилаларга озиқ-овқат тўпламлари совға қилинди.