Бозорда талаб ортиб бораётган шароитда полиэтилен гранулалари, суюлтирилган газ ва нефт маҳсулотларига айирбошлаш нархларининг ошиши ҳисобига 2022 йилдаги даромад 18,86 % га ошди ва 24 624 миллиард сўмни (2,23 млрд долл.) ташкил этди. Бундан ташқари, «Uzbekistan GTL» заводининг ишга туширилиши муносабати билан нефт маҳсулотлари, суюлтирилган табиий газ ишлаб чиқаришнинг кўпайиши, шунингдек маҳсулотнинг янги турини – синтетик ёқилғини ишлаб чиқиш ва сотишдан тушадиган даромаднинг ошишига олиб келди.
2022 йилда соф фойда 2 853 миллиард сўмни (258,3 млн долл.) ташкил этди, бу ўтган йилга нисбатан 48,27 % га кам. Соф фойданинг пасайиши кредитларга хизмат кўрсатиш харажатларининг ошиши, шунингдек валюта айирбошлашда йўқотиладиган фарқ билан боғлиқ эди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ нинг инвестиция лойиҳалари минтақавий иқтисодиётни ривожлантиришга сезиларли таъсир кўрсатмоқда ва инфратузилмани яхшилашга катта ҳисса қўшмоқда. Уларнинг амалга оширилиши ҳам муҳим ижтимоий самара бермоқда − инвестиция лойиҳалари ҳудудларда аҳолини иш билан таъминламоқда.
Компания ҳисобот йилида бозор шароитларининг яхшиланиши ва молиявий натижаларнинг ошиши натижасида капитал қўйилмаларни кўпайтирди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ мамлакатдаги энг йирик солиқ тўловчилардан бири бўлиб, Ўзбекистон Республикаси солиқ қонунчилигига қатъий амал қилади. Компания давлат ва минтақавий бюджетларга солиқ имтиёзлари шаклида маҳаллий ижтимоий-иқтисодий ривожланишга катта ҳисса қўшмоқда. 2022 йилда компаниянинг ҳисобланган даромад солиғи 981 миллиард сўмни (87,4 млн долл.) ташкил этди.
Давлат солиқ қўмитаси маълумотлари, 2022 йил якунларига кўра, мамлакатда солиқ тушумларининг умумий ҳажми 148,4 триллион сўмни (13,2 13,2 млрд долл.) ташкил этди. Ўзбекистон Республикасида жами солиқ тушумларининг 11,8 % 20 та энг йирик солиқ тўловчига тўғри келади (Навоий ва Олмалиқ КМК бундан мустасно), улар орасида «Ўзбекнефтгаз» АЖ биринчи ўринни эгаллайди.
Компаниянинг ялпи даромади 2021 йилда 24,697 миллиард сўмдан 28 712 миллиард сўмга, операцион харажатлари эса 11 935 дан 15 507 миллиард сўмга ошди. Компаниянинг операцион фойдаси 2021 йил даражасига нисбатан деярли ўзгармади (0,4% ўсиш). Шу билан бирга, 2021 йилда соф фойда 2022 йилга нисбатан кредитларга хизмат кўрсатиш нархининг ошиши ва валюта айирбошлашда йўқотиладиган фарқ ҳисобига сезиларли даражада камайди.
Харидлар жараёнининг шаффофлигини таъминлаш ва соғлом рақобат муҳитини яратиш мақсадида 2020 йил 1 январдан бошлаб компания барча мижозлар тўғрисида тўлиқ маълумотни exarid.uzex.uz махсус оммавий ахборот порталида, ung.uz ва enderweek.uz расмий сайтлар тақдим этиши зарур.
Харидларнинг самарали фаолиятини таъминлаш ва барқарор ривожланиш тамойилларига риоя қилишга интилиш компания фаолиятининг ажралмас қисмидир.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ харидлар фаолиятининг асосий тамойиллари қуйидагилардан иборат:
Жамият томонидан 9 521,8 млрд сўмга 2 992 шартнома расмийлаштирилди, улардан:
Харидларга мувозанатли ёндашиш ва харидлар тартибини такомиллаштириш компанияга 2022 йилда 167,2 млрд сўм тежаш имконини берди.
Компания маҳаллийлаштириш ва кооперация дастурларини фаол қўллаб-қувватлайди, шунингдек, фуқароларнинг бандлигини, янги иш ўринларини яратишни билвосита қўллаб-қувватлайдиган ва мамлакатнинг турли минтақаларида жойлашган ҳамкор корхоналарнинг иқтисодий барқарорлигига ҳисса қўшадиган Ўзбекистон Республикасидаги бир қатор компаниялар учун энг йирик мижоз ҳисобланади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикаси нафақат ички бозорда, балки Марказий Осиё ва МДҲ бозорларида ҳам барқарор талаб мавжуд бўлган импорт ўрнини босиш ва янги ишлаб чиқариш қувватларини яратишда маҳсулотларни импорт ўрнини босиш сиёсатини фаол илгари сурмоқда. 2018 йилдан бошлаб компания маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг харидлардаги улушини 3 мартадан кўпроқ – 2018 йилда 8,5 % дан 2022 йилда 30 % гача оширишга сезиларли ҳисса қўшди ва.
2019-йилда ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришнинг янги тизими ташкил этилиб, бунинг натижасида 3 йил давомида 57 та лойиҳа томонидан 8,6 трлн сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилди. 2022 йилда 19 турдаги 4,1 трлн сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш ўзлаштирилди.
Ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш бўйича ишлар самарадорлигининг асосий кўрсаткичи импорт ҳажмининг пасайиши ҳисобланади. Сўнгги 4 йил ичида импорт ҳажми 2018 йилда 865 млн доллардан 2022 йилда 473 млн долларгача камайди.
2020 йилдан 2022 йилгача хорижий маҳсулотлар импорти 1 миллиард долларга, жумладан, ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш ҳисобига 863,2 млн долларга (86,3%), кооперация алоқаларини кенгайтириш ҳисобига 177,8 млн долларга (17,7%) қисқарди.