30 дан 50 ёшгача | 22 332 | 22 931 | 24 467 |
50 ёшдан ортиқ | 6 601 | 6 703 | 7 042 |
Ходимлар айланмаси | 13,6% | 14,0% | 5,0% |
«Ўзбекнефтгаз» АЖ нинг танлаш ва ишга қабул қилиш сиёсати ходимларни ёшига қараб танлаш ва рағбатлантириш мезонларини назарда тутмайди. Ходимларнинг ўртача ёши 38 ёш.
31 йил 2022 декабр ҳолатига кўра ишчилар умумий сонидан аёллар улуши 11,05% (2021 йилда 10,8 %, 2020 йилда 10,7 %), аёлларнинг 5% катта лавозимларни эгаллайдилар. «Ўзбекнефтгаз» АЖ гендер камситишни қабул қилмайди ва ходимларни касбий тажрибаси, малакаси ва шахсий ютуқларидан келиб чиққан ҳолда танлайди. Штатдаги аёлларнинг паст улуши нефт ва газ саноатининг ўзига хос хусусиятлари билан боғлиқ бўлиб, бу ерда ишчи кучининг катта қисми хавфли ва оғир меҳнат шароитлари туфайли эркаклар бўлиб, юқори жисмоний фаоллик ва далаларда ишлашни ўз ичига олади.
Компаниядаги меҳнат муносабатлари Ўзбекистон Республикаси Меҳнат Кодекси нормаларига ва бошқа маҳаллий қоидаларга мувофиқ тартибга солинади. «Ўзбекнефтгаз» АЖ меҳнат ҳуқуқларига риоя қилиш, ходимларга меҳнат қонунчилигида назарда тутилган имтиёзлар ва кафолатлар бериш учун жавобгарликни ўз зиммасига олади. Ҳар бир ходим Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ ишга қабул қилинади.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Жамоа шартномаси
2020 йил 19 февралда уч йил муддатга тузилган ва компания ходимларининг 100 фоизини қамраб олади. Жамоа шартномаси Ўзбекистон Республикаси меҳнат кодексига мувофиқ ишлаб чиқилган бўлиб, иш берувчи ва ходимлар ўртасидаги меҳнат ва ижтимоий-иқтисодий муносабатларни тартибга солувчи маҳаллий норматив-ҳуқуқий ҳужжат ҳисобланади.
Бола парвариши бўйича таътил
Ўзбекистон Республикаси меҳнат кодексига мувофиқ ҳар бир ходим «Ўзбекнефтгаз» АЖ га бола икки ёшга тўлгунга қадар қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда ушбу давр учун нафақалар тўланган ҳолда ота-она таътиллари берилади. 2022 йилда ҳисобот даврида оналик/оталик таътилини олиш ҳуқуқига эга бўлган 2423 ходимдан 449 ходим таътилдан фойдаланган.
Ижтимоий нафақалар
Компания ходимлари ва унинг шўба корхоналари тўғридан-тўғри компания ва унинг Касабалар уюшмаси томонидан тўланадиган кенг ижтимоий пакетдан фойдаланиш имкониятига эга.
Персонални ривожлантириш «Ўзбекнефтгаз» АЖ кадрлар сиёсатининг асосий устувор йўналишларидан биридир, чунки юқори сифатли инсон капиталининг мавжудлиги бизнес кўлами ва самарадорлигини оширишнинг ажралмас шартидир. 400 дан ортиқ ходимлар хорижий таълим муассасалари ва ташкилотларининг касбий қайта тайёрлаш дастурларида ўқитилган. Бир ходимга ўртача ўқув соатлари сони 40 соатни ташкил этди.
Компаниянинг инсон ҳуқуқлари сиёсатида камситишга қарши кураш бўйича бир қатор қоидалари мавжуд:
2022 йилда компания томонидан аёлларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш, уларнинг турли соҳалардаги қобилият ва имкониятларини рўёбга чиқариш учун шароит яратиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
2020 йилда компания қуйидаги вазифаларни бажарадиган аёллар ишлари бўйича Қўмитаси ташкил этилди: